Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație al doilea bebe
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație al doilea bebe

Buna ziua. Primul bebe are 1a4l, iar acum sunt însărcinată cu al doilea bebe. In mod normal, ar fi trebuit sa ma reîntorc la munca in Ian(bebe născut pe 2Feb), însă acum cum se va proceda in continuare cu indemnizația? Bebe 2 se va naște anul viitor la sfârșitul lui Feb.
Va mulțumesc
Buna ziua,
Depuneti cerere pentru revenire la serviciu incepand cu data de... ( 2 Ian sau mai devreme...)
Tot atunci anuntati si la primarie ca ati inceput serviciul pentru a va inceta acordarea indemnizatiei pentru CCC.
La revenirea la serviciu anuntati a doua sarcina si solicitati intrarea in concediul maternal si apoi cel de crestere copil, CCC- ati mai urmat procedura si la primul bebe...
Nu uitati sa cereti la primarie, AJPIS, adeverinta cu veniturile avute la primul CCC, in functie de ele se calculeaza valoarea indemnizatiei pentru concediul maternal si CCC
Tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de "luna tatalui"?