Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imputernicire notariala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imputernicire notariala

Mama mea este imobilizata la pat si am nevoie de imputernicire notariala pentru a deschide cont bancar. Mama mea sufera de dementa moderata. In aceasta situatie se poate face imputernicire notariala pe care sa o semneze?

Multumesc!
Buna ziua,
Daca un medic constata ca este capabila sa inteleaga ce semneaza si notarul este deacord ...
Dacă mama dvs suferă de demență, atunci nu are discernământ pentru a da o declarație în fața notarului. Singura dvs posibilitate este să formulati acțiune pentru punere sub interdicție judecătorească a mamei si dvs sa fiti numit tutorele acesteia putând in acest fel sa-i reprezentați interesele in fata oricărei instituții, sa incasati venituri in numele ei si sa-i administrati bunuri mobile si imobile. După acest demers, în functie de evaluarea medicală puteti sa faceti demersuri sa fiti numit si însoțitorul acesteia fiind remumerat de stat cu o sumă de aproximativ 1300 lei pe lună. Luati legatura cu un avocat( recomandat sau de pe forum) sa va ajute cu acest demers.