avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neconcordanta funcție angajare - cod
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neconcordanta funcție angajare - cod

Prietena mea s-a angajat ca Șef tura = director adjunct magazin.
In contractul de munca apare asa :
Funcția : șef tura : conform Clasificării Ocupațiilor din România : Lucrător Comercial Cod 522303
In decizia de încetare apare trecut doar funcția de lucrător comercial și cod 522303
Este ok ce a făcut angajatorul având în vedere ca este o companie internațională?!
Sau este greșeala ei ca nu a fost atenta la semnare?!
Amandoi au gresit ....

Angajatorul : trebuie sa mentioneze in contract functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului.

Prietena dvs : ca nu a fost atenta la semnarea c.i.m.
Bună ziua,
In Fisa postului este trecut același lucru :
Șef tura
Cod C. O. R 522303 lucrător comercial.
Și-a dat demisia in data de 1.04.2019
Este relevant dacă merge la itm?
Mulțumesc frumos
Am întrebat de itm deoarece s-a angajat pe funcția de director adjunct Și nu i-au putut accepta decizia de încetare pentru ca nu o puteau încadra pe funcție. Au fost nevoiți sa ia o copie după contract și decizia de încetare de la fostul loc de munca unde a lucrat pe aceeași funcție de director adjunct.
Sau sa consulte un avocat?!
Ultima modificare: Vineri, 7 Iunie 2019
ElenaD81, utilizator
Poate sesiza ITM-ul cu privire la aceasta neconcordanta.
Mulțumesc frumos pentru răspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sarcini de serviciu ContSters22096 ContSters22096 este legal ca seful direct sa ii poata trasa unui angajat atributii suplimentare fata de cele din fisa psotului sau este interzis? (vezi toată discuția)
Fisa postului 27George 27George Buna ziua Numele meu este George si am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns concret cu privire la corectitudinea unei FISE DE POST si efectul acesteia la ... (vezi toată discuția)
Ce e de făcut?! ElenaD81 ElenaD81 Se pare ca și la mine este o problema în contractul de munca. Zilele trecute va scriam de prietena mea. Eu încă lucrez la acea companie in funcția de ... (vezi toată discuția)