Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neconcordanta funcție angajare - cod
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neconcordanta funcție angajare - cod

Prietena mea s-a angajat ca Șef tura = director adjunct magazin.
In contractul de munca apare asa :
Funcția : șef tura : conform Clasificării Ocupațiilor din România : Lucrător Comercial Cod 522303
In decizia de încetare apare trecut doar funcția de lucrător comercial și cod 522303
Este ok ce a făcut angajatorul având în vedere ca este o companie internațională?!
Sau este greșeala ei ca nu a fost atenta la semnare?!
Amandoi au gresit ....

Angajatorul : trebuie sa mentioneze in contract functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului.

Prietena dvs : ca nu a fost atenta la semnarea c.i.m.
Bună ziua,
In Fisa postului este trecut același lucru :
Șef tura
Cod C. O. R 522303 lucrător comercial.
Și-a dat demisia in data de 1.04.2019
Este relevant dacă merge la itm?
Mulțumesc frumos
Am întrebat de itm deoarece s-a angajat pe funcția de director adjunct Și nu i-au putut accepta decizia de încetare pentru ca nu o puteau încadra pe funcție. Au fost nevoiți sa ia o copie după contract și decizia de încetare de la fostul loc de munca unde a lucrat pe aceeași funcție de director adjunct.
Sau sa consulte un avocat?!
ElenaD81, utilizator
Poate sesiza ITM-ul cu privire la aceasta neconcordanta.
Mulțumesc frumos pentru răspuns