Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de urbanism zonal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de urbanism zonal

Va rog sa-mi spuneti ce as putea face in cazul unui raspuns nefavorabil la o cerere de eliberare certificat de urbanism in vederea constructiei unei locuinte.
Mentionez ca Primaria Brasov a motivat raspunsul prin faptul ca Planul urbanistic zonal este in lucru cel putin pana la sfarsitul anului, eu as dori sa incep cat mai curand posibil, avand in vedere ca zona e construita iar terenul este la asfalt intre case.
Astept cu interes sfatul dvs.
O zi buna.
Presupun ca ati vrut sa scrieti, ca motivul refuzului a fost Planul Urbanistic General expirat.
In acest caz, se pot emite Cerificate de Urbanism si Autorizatii de Construire pe baza unui Plan Urbanistic Zonal, care în prealabil trebuie autorizate de Direcția de Urbanism din cadrul Consiliului Județean.
Aceasta procedura este foarte indelungata si costisitoare.
Va sfatuiesc sa treceti pe la Inspectoratul Teritorial in Constructii si sa va informati si de acolo, ca sa vedeti, ei ce solutie o sa va dea, avand in vedere ca Primaria unde ar trebui sa va adresati, in aceasta situatie nu este de "ajutor".
Asteptam raspuns cu solutia finala.