Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... problema la upc
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

problema la upc

am abonament la upc de anul trecut din august, si as cam vrea sa renunt la el. e deajuns sa fac o cerere de reziliere? sau mai este ceva? trebuie sa platesc vreo taxa de reziliere? sincer nu mai imi plac de loc programele de la ei, iar multe din cele bune le-au scos si le-au mutat pe digital ca sa se aboneze lumea ca vezi doamne sunt mai multe programe, si cu criza asta sincera sa fiu nici nu prea mai imi permit sa il platesc mai ales ca mi-am pierdut si locul de munca....va rog sa ma ajutati cu un sfat.:( si daca cumva imi cer taxa aceea de reziliere si nu il mai platesc de loc ce se poate intampla? :(
Achitati la zi toate datoriile catre upc.
Apelati nr de telefon pentru relatii cu publicul de pe site-ul lor .
(Un robot va va povesti diverse lucruri formidabile despre upc cam 5 minute, dupa care apelul este preluat de un operator uman. Spun uman numai pentru faptul ca va puteti intelege in limba romana cu el si nu pentru faptul ca ar da dovada de intelegere sau compasiune pentru dvs ori ca ar fi receptiv la defectiunile semnalate de dvs)
Solicitati acestui operator rezilierea contractului motivat de imprejurarea , spre exemplu, ca ati vandut apartamentul/casa si ca nu mai puteti folosi in viitor serviciile lor.
Succes! :)
ContSters84518, utilizator
La UPC din nefericire trebuie sa anuntati rezilierea cu 30 de zile inainte. Daca nu ati anuntat din timp,.va trebui sa platiti abonamentul si pe cele 30 de zile ce urmeaza de la reziliere efectuata acum. Nu stiu cat de legala este procedura asta, dar asa apare in contractele lor noi.

Daca contractul il aveati pe o perioada anume (1 an) va vor cere o gramada de diferenta daca vreti sa reziliati mai devreme.
BX, utilizator
Studiaţi contractul.