Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... onorariu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

onorariu

Mai platesc onorariul avocatului pentru recuperarea timbrului de mediu,daca aceasta s-a facut doar pe baza cereri la anaf? Exista un contract de asistenta juridica incheiat in 13 02 2017,iar eu nu am primit nicio sentinta judecatoreasca precum ca am castigat procesul cu statul.Si totusi ,daca exista sentinta,ce fac ,mai platesc avocatul?
bucurgh, utilizator
daca avocatul si-a indeplinit mandatul - concret, a formulat cerere de chemare in judecata si a obtinut o solutie- da, trebuie sa il platiti.
mai mult, daca ati formulat cerere administrativa in timp ce aveati dosar pe rol, ar fi trebuit sa va anuntati avocatul.
faptul ca nu ati primit nicio sentinta, nu inseamna ca nu a existat proces; cel mai probabil, ati avut domiciliu procedural ales la sediul Cabinetului.