Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Donatie bani de la parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Donatie bani de la parinti

Buna ziua,
In cazul in care parintii imi doneaza o suma de bani prin transfer bancar din contul lor personal ( in care si precizeaza ca detalii donatie ) pentru cheltuieli personale si/sau cumpararea unei masini de catre mine , mai este nevoie de intocmirea unei declaratii de donatie specifice la notar sau inscrisul de la transferul bancar e suficient ( ma intereseaza in caz de partaj ) ?
Va multumesc
Da, incheiati un act autentic, donatia incheie in forma notariala, autentica.