Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxe apel divort si termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxe apel divort si termen

Am primit urmatoarea hotarare si vreau sa o atac cu apel. Care sunt taxele si suma lor concreta pentru apel divort ca neintemeiat ? pe scurt: Admite cererea de divorţ. Desface căsătoria din culpa exclusivă a pârâtului. Reclamanta va reveni la numele avut anterior,
Dispune ca autoritatea părintească să fie exercitată în comun de ambii părinţi. Stabileşte locuinţa minorului la locuinţa mamei reclamante.Obligă pârâtul la plata sumei de 290 lei/lună în favoarea minorului cu titlu de pensie de întreţinere. Cu apel.
Document: Hotarâre 23.05.2019
Termenul de apel este de 30 zile de la comunicarea hotararii la adresa domiciliu.
Taxa de timbru este 50% din cea achitata la fond.
Onorariu avocat pentru redactare apel si asistenta /reprezentare daca optati.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Vi s-a comunicat hotărârea acasa? Dacă da, în termen de maximum 30 zile puteți formula apel!
Taxa este de 50 lei dacă la fond ați plătit 100 lei.
Eu sunt partea parata (s0tul). Vreau sa fac apel. Nu am facut eu cererea de divort. Deci taxa este de 50 lei ? Cum se numeste taxa ? Mai este alta taxa care insoteste cerea de apel ?
Da, taxa de timbru judiciar!
Însă depuneți cererea de apel și așteptați să vă calculeze instanța taxa, veți avea 10 zile la dispoziție din acel
moment pentru a o depune.
Ar fi bine să contractați servicii avocațiale măcar pentru redactare dacă nu vă permiteți reprezentare.
Cu stimă!