Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord vecini de bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord vecini de bloc

In baza carei legi (numarul legii si articolul) trebuie acordul locatarilor unui bloc pentru montarea unei statii de dedurizare a apei sau pentru orice alta lucrare care afecteaza toti locatarii? Cati proprietari, in procente, trebuie sa fie de acord?
legea 196/2018.
cititi-o toata, e o lectura utila.
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018
Daca proprietarii intentioneaza instalare statie dedurizare apa,avand in vedere costurile aferente,propunerea se supune discutiei votului participantilor la adunarea generala
Daca este adunare generala ordinara votul se ia cu majoritate ,,daca adunarea este extraordinara reconvocata votul se ia indiferent de numarul de participanti