avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie 0,69. La ce sa ma astept?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie 0,69. La ce sa ma astept?

Salutare! Am 23 de ani, de ziua mea mea de naștere am fost prins de către un echipaj al poliției cu o alcoolemie 0’69 in timp ce mergeam pana la un drive, de la petrecerea de acasă, pentru a lua ceva de mancare ( la 5 min de casa...) nu am antecedente de nici un fel, aceasta este cea mai mare lecție pe care mi-a dat-o viața. Îmi puteți spune la ce pedeapsa ar trebuii sa ma astept?
(Stiu ca la probele de sânge o sa iasă mai mult)
Multumesc!
Alcoolemie destul de mare in aerul expirat, probabil in sange o sa fie undeva la dublul acestei valori.
Daca veti fi trimis in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Astfel, este posibil ca judecatorul sa dispuna o solutie de amanarea aplicarii pedepsei sau sa fiti condamnat la amenda penala sau la o pedeapsa cu inchisoarea, cu suspendarea executarii sub supraveghere.
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Puteti sa va uitati pe dosarul asta
598/323/2019 judecatoria tîrnăveni si la curtea de apel târgu mureș? Se poate primi închisoare cu suspendare fara sa se anuleze permisu?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Alcoolemie destul de mare in aerul expirat, probabil in sange o sa fie undeva la dublul acestei valori.
Daca veti fi trimis in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Astfel, este posibil ca judecatorul sa dispuna o solutie de amanarea aplicarii pedepsei sau sa fiti condamnat la amenda penala sau la o pedeapsa cu inchisoarea, cu suspendarea executarii sub supraveghere.

Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
Marcel888, utilizator
Nu instanta dispune anularea permisului, ci seful politiei rutiere in baza hotararii judecatoresti definitive.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de circulatie / sub influenta alcoolului nae 46 nae 46 Buna ziua am si eu o intrebare.am un prieten care a facu accident de circulatie cu victime si ia iesin in echilotest 1.07 ce se poate intampal cu el si ... (vezi toată discuția)
Sentinte posibile? conducere sub influenta alcoolului valentin.balasa valentin.balasa Buna ziua, As dori sa stiu care sunt sentintele posibile si cele probabile in cazul meu, explicat mai jos: Acum 3 ani in data de 31.01.2016 am fost oprit ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru consum de alcool la volan. la ce urmări să mă aștept? VMarius91 VMarius91 Buna ziua! Acum 3 luni de zile eram in drum catre un magazin, am facut stanga pe un bulevard care era prevazut cu linii duble continue galbene insa nestiind ... (vezi toată discuția)