Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa inchiriez daca sunt coproprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa inchiriez daca sunt coproprietar

Am mostenit un imobil si as vrea sa inchiriez partea mea. Mentionez ca suntem 2 mostenitori , iar eu am 3/8 din acel imobil. Intrebarea este daca pot sa inchiriez partea mea fara acceptul celuilalt mostenitor.
Si o alta speta. Daca la un alt imobil nu am facut succesiunea ,pentru ca nu este de acord celalalt mostenitor cu procentul care ii revine conform codului civil ( vrea mai mult ) si nu imi da cheia de la acel imobil , eu cum pot intra in acel imobil ?
Multumesc
Buna ziua, La prima intrebarea, am raspuns aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
In a doua speta: In calitate de mostenitor aveti aceleasi drepturi ca si celalalt mostenitor, cel putin pana la iesirea din indiviziune. Puteti solicita in instanta sa va permita accesul si folosinta imobilului sau, binenteles, iesirea din indiviziune. O zi buna
Deci , inseamna ca nu pot intra in locuinta mea decat daca o dau in judecata ? In aceeasi situatie este si cealalta persoana , numai ca ea are cheia....
Smartliv, utilizator