Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescrierea faptei de distrugere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescrierea faptei de distrugere

Dupa ce perioada de timp se prescrie fapta de distrugere a unei proprietati private (de exemplu ruperea unei camere de supraveghere video), daca nu s-a facut nici o plangere/ actiune de judecata?

Am inteles initial ca ar fi vorba de 60 de zile, dar nu gasesc nici o lege unde sa scrie asta.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Bună ziua,

Nu cred că vorbim încă de prescripție ci deocamdată de plângerea prealabilă. Termenul este de 90 de zile de la momentul la care ați aflat de fapta comisă. Cu privire la termenul de prescripție a răspunderii penale este de 5 ani.
Va multumesc pentru raspuns.

Camera video respectiva era montata ilegal, fara acordul proprietarilor, dar presupun ca asta nu conteaza. Distrugerea este distrugere iar montarea ilegala este separata. Va multumesc inca odata.