Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua! O ruda este divorțată și în urma unui proces de protecție fost dată afară din casă. Menționez că nu are partajul. După 2 luni se va întoarce la vechiul domiciliu. In timpul asta se poate face partajul?

jalaboi11, utilizator
Puteti face oricand partajul. Daca partile se inteleg, pot merge la notar, altfel.. in instanta unde dureaza si ani de zile.
Buna ziua,
Da, se poate introduce oricand partajul.
Ma indoiesc ca se va intoarce dupa doua luni, s-ar putea ca ordinul sa fie prelungit.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Da, se poate introduce oricand partajul.
Ma indoiesc ca se va intoarce dupa doua luni, s-ar putea ca ordinul sa fie prelungit.

Deocamdată pe ordin scrie 2 luni
Actiunea de partaj poate fi demarata oricand, nu exista un termen, in acest sens.

In cazul regimului comunitatii legale, ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciunul dintre soti nu are individualizata o cota -parte din dreptul de proprietate, aceasta urmand a fi determinata prin imparteala.

In vederea determinarii modalitatii de imparteala, instanta de judecata are in vedere urmatoarele criterii :sumele de bani investite la plata pretului, actele de conservare si administrare efectuate, actele care au dus la sporirea valorii de circulatie a bunului, situatia locativa a fiecaruia dintre coproprietari, plata impozitelor si a taxelor.

Ulterior, dupa stabilirea cotelor-parti din dreptul de proprietate, instanta de judecata dispune asupra unei modalitati de partajare efectiva.

(in natura, prin atribuire, cu sulta-o suma de bani cu titlu de despagubire, prin instrainarea, prin licitatie publica, numai daca bunul nu este solicitat de niciunul dintre soti, prin atribuire ).

Reintegrarea in domiciliul conjugal poate sa aiba loc, discutam de locuinta familiei.
Mulțumesc! Au decis să meargă prin notariat pentru a găsi mai repede o locuință să aibă unde sta ptr că momentan sta in gazda.

Manuela Rășină, administrator