avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce efecte produce un contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce efecte produce un contract de intretinere

Buna ziua. Va prezint urmatoarea situatie: faptic, mama mea a decedat in urma cu cca 3 luni iar tatal meu a incheiat cu fiul meu un contract de intretinere.
1. Ce efecte produce acest contract de intretinere, in momentul succesiunii dupa mama mea?
2. Din ce motive/interese s-ar putea amana o succesiune?
3. Dezbaterea succesorala se poate face fara anuntarea in prealabil a tuturor mostenitorilor defunctului?
4. Ce se intampla daca succesiunea nu se va realiza inainte de decesul tatalui meu?
Mentionez faptul ca mai am un frate in viata, celalalt decedand si lasand in urma sa, o fata (nepoata mea).
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 17 Iunie 2019
Marcel2017, utilizator
Oricine dintre mostenitori poate deschide procedura dupa dezbaterea succesiunii. Mostenitori ai mamei sunti dvs, sotl ei, fratele si nepoata.
Tatal dvs ce a dat in schimbul intretinerii? Probabil un bun al lui propriu.
Oricum acel contract, nu are legatura cu mostenirea mamei.
Ultima modificare: Luni, 17 Iunie 2019
gi-jane2, moderator
Dupa moartea mamei mele, fiul meu s-a mutat in locuinta parintilor mei si il ingrijeste pe tatal meu (mai exact ii face cumparaturi- pe noi copiii lui, nu ne lasa sa ne implicam, ne spune ca nu are nevoie de nimic, ii asigura el totul, investeste in locuinta etc: tata nu este la pat, nu este bolnav). Sa inteleg ca un contract de intretinere/contract de donatie/contract de vanzare- cumparare incheiat cu fiul meu, poate sa aiba in discutie cota de 1/4 a tatalui meu?
Ultima modificare: Luni, 17 Iunie 2019
Marcel2017, utilizator
Nu, nu aveati succesiunea dupa mama dezbatuta, asa ca apartamentul, bun comun al sotilor, nu a facut obiectul acelei tranzactii.
Ati vazut acel contract ? Exista sau sunt povesti ?
Ultima modificare: Luni, 17 Iunie 2019
gi-jane2, moderator
Nu, nu am vazut acel contract. Am aflat de la o vecina ca au incheiat sau urmeaza sa fie incheiat un contract intre fiul meu si tatal meu, dar nu stiu cu certitudine ce fel de contract. Nu discuta cu noi acest subiect. Sa inteleg ca pana la dezbaterea succesorala nu poate fi incheiat dar dupa aceea, tatal meu poate sa faca ce considera dansul cu cota de 1/4 ce-i va parveni prin lege?
Da, cu cota lui si ce mai mosteneste, poate face ce doreste.

Alte discuții în legătură

Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenire liviughita liviughita Tatal meu a decedat in 2001,el a fost casatorit legal cu mama mea din 1970. Dupa decesul tatalui meu ,am dezbatut mostenirea cu mama ,si conform legii a fost ... (vezi toată discuția)
Succesiune michel58 michel58 Buna ziua! In anul 2008 a decedat tata, nu a fost dezbatut succesiunea dupa decesul lui. Iar in anul 2014 a decedat si mama si inaintea decesului cu 4 ... (vezi toată discuția)