Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cota de proprietate in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cota de proprietate in indiviziune

Buna ziua ! Sunt coproprietar al unei cote de teren alaturi de sapte veri. O persoana juridica a cumparat dreptul de proprietate de la toti ceilalti. Cumparatorul doreste si cota mea de teren dar mie nu imi convine pretul, pentru ca este mult sub pretul pietei. Acesta spune ca nu imi poate plati mai mult decat celorlalti. Avand in vedere ca nu ne.a adunat pe toti sa facem o negociere a pretului ci a cumparat pe rand de la fiecare cota de proprietate , pot cere un alt pret ?
maria162, utilizator
Evident ca puteti cere un alt pret, legea nu instituie in sarcina dvs. nicio obligatie de instrainare a vreunui drept patrimonial. Dvs. va aflati in pozitie dominanta, daca vreti vindeti daca nu, nu. Nu va poate obliga nimeni sa acceptati un pret care nu va convine.

maria162 a scris:

Buna ziua ! Sunt coproprietar al unei cote de teren alaturi de sapte veri. O persoana juridica a cumparat dreptul de proprietate de la toti ceilalti. Cumparatorul doreste si cota mea de teren dar mie nu imi convine pretul, pentru ca este mult sub pretul pietei. Acesta spune ca nu imi poate plati mai mult decat celorlalti. Avand in vedere ca nu ne.a adunat pe toti sa facem o negociere a pretului ci a cumparat pe rand de la fiecare cota de proprietate , pot cere un alt pret ?

Alexa876, utilizator
Va multumesc pentru raspuns ! Mai nou mi.au spus ca ma cheama in instanta pentru iesire din indiviziune si avand in vedere ca am o cota mica nu imi dau terenul in natura ci o sulta care va fi egala cu suma primita de ceilalti pentru ca vor depune la dosar contractele cu ceilalti care au vandut.Este adevarat acest lucru sau va fi numit un expert care va face o evaluare si in functie de aceasta voi fi despagubit?
Este adevarat ce spune dumnealui, va poate chema in instanta pentru iesire din indiviziune...
Va fi numit un expert pentru evaluarea terenului si, din acesata evaluare, poate reiesi o valoare mai mica sau mai mare a terenului...
Pentru a va face o idee legat se aceasta valoare puteti consulta Listele notariale din judetul de resedinta.
Va multumesc pentru raspuns! Am consultat grila notariala si valoarea este de patru ori mai mare decat ofera cumparatorul.
Dar nu va bazati pe ele, valoarea o va stabili expertul... cel mai bine ar fi sa discutati cu un avocat dupa ce primiti notificarea de chemare in instanta.