Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reluare actiune in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reluare actiune in instanta

Se poate relua o actiune in instanta care a fost anulata ca cerere fara a se incepe judecata ?
Depinde de motivul pentru care a fost anulata. Daca, de exemplu, nu s-a achitat taxa de timbru, se poate introduce o noua cerere de chemare in judecata cu acelasi obiect. Aceeasi situatie este si atunci cand, in procedura de regularizare, instanta v-a pus in vedere anumite obligatii, fara ca dumneavoastra sa le indepliniti.