Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi si obligatii in timpul partajului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi si obligatii in timpul partajului

Va rog sa ma ajutati cu un răspuns.Casa in care locuiesc impreuna cu fosta mea sotie este subiectul unui proces de partaj. Sunt obligat legal sa-i primesc parintii in imobil pentru o perioada mai scurta sau mai lunga, sau pot refuza acest lucru?Multumesc!
Legal, nu!
Moral, da!
Cata vreme sunteti coproprietari inca, si fosta sotie -ca si Dvs.- pastrati toate atributele proprietatii, adica (si) dreptul de a va folosi de bun in mod normal.
Cum vizitele fac parte din cotidian, opinia mea este ca, fara motive temeinice, nu va puteti opune acestora.