Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz acordare salariu mediu pe unitate pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz acordare salariu mediu pe unitate pentru nastere copil

Buna ziua!

Am nascut anul acesta, in mai, iar acum sunt in concediu ingrijire copil. Am facut o cerere la servici(23.07 ), prin care solicitam acordarea salariului mediu pe unitate! Mentionez ca lucrez la o institutie publica, de stat. Raspunsul primit (27.07.)a fost :"....va comunicam, ca, in temeiul prevederilor art.12, alin.1 din legea nr. 130/1996, republicata, preivind contractul colectiv de munca:"Contractele colective de munca se pot incheia si pentru salariatii institutiilor bugetare. Prin aceste contracte nu se pot negocia clauze referitoare la drepturile ale caror acordare si cuantum sunt stabilite prin dispozitii legale", nu putem da curs solicitarii dvs. Acest raspuns nu mi se pare relevant, ba chiar am sustinut (verbal),ca raspunsul institutiei,prin temeiul invocat, sustine cererea mea. Ma rog, cert e ca nu am obtinut nimic! Temeiurile legale invocate de mine au fost - Contractul Colectiv de Munca la nivel National pe anii 2007-2010, art.51, lit. c, art. 3, pct.3, art.2, pct.1 / Codul Muncii-art.238(1), art.239, art.241 (1)/ legea nr. 130/1996, privind contractul colectiv de munca- art.11 (1), art 8(2), art.24 (1). Va rog sa-mi spuneti punctul dvs. de vedere asupra raspunsului institutiei si asupra solicitarii mele catre aceasta. Cui ar trebui sa ma mai adresez, pentru ca renuntasem la acest drept, dar vreau sa fac tot ce trebuie pentru a-l obtine! Va multumesc!
incercati intii la ITM si daca nu se rezolva in instanta
Multumesc! Din raspunsul dvs. am inteles ca am dreptate si voi incerca si la itm.
1. ITM va verifica, va va da dreptate dar nu-l poate obliga pe angajator sa va dea banii.
2. Dati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Oare chiar credeti ca ITM-ul va controla o institutie de stat? :hm: ... atata timp prevederile CCMN nu sunt palicabile in totalitate sau deloc sectorului bugetar.

Singura solutie este sa introduceti o actiune in justitie impotriva angajatorului ....