avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Moștenitorii unui proprietar de firmă care a dat ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Moștenitorii unui proprietar de firmă care a dat faliment au găsit acte pentru bunuri imobile aparținând firmei. Ce pot face în continuare?

O firmă intră în procedura de faliment în anul 2008 . În 2011 proprietarul firmei a decedat . Se pronunță falimentul firmei . În 2019 moștenitorii gasesc actele unui bun imobil aparținând firmei falimentare . Ce pot face în continuare ? Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri !
Ultima modificare: Marți, 30 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procedura de faliment s-a inchis?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da , procedura de faliment s-a închis .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mostenitorii asociatului unic, in situatia asta, nu vor dobandi proprietatea, asa ca nu au nimic de facut

Sper sa va fie de folos informatiile.
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
GRINSOLV IPURL, Practician in insolventa
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspuns . Eu întrebam ce se întâmplă cu bunul imobil , ce spune legea , dacă eventual se redeschide procedura de faliment și se introduce pe lista lista de active .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe mostenitori nu ii mai priveste, iar legea nu prevede expres ce se intampla, ci trebuie interpretate mai multe acte normative impreuna.

Alte discuții în legătură

Radiere georgelgica georgelgica Care este differenta intre radierea ca urmare a dizolvarii si radierea ca urmare a incetarii activitatii? (vezi toată discuția)
Insolventa carmen beladona carmen beladona sunt creditor la o firma x. Luna viitoare este fondul pentru firma debitoare y care are un singur patron si adiministrator care a falimentat mai multe firme. ... (vezi toată discuția)
Datorie la anaf notafraiddd notafraiddd Datorie la ANAF Buna, in 2008 am infintat o firma impreuna cu sotul meu si inca un asociat. Toti aveam functia de administrator. Eu si sotul meu nu ne-am ... (vezi toată discuția)