Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Moștenitorii unui proprietar de firmă care a dat ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Moștenitorii unui proprietar de firmă care a dat faliment au găsit acte pentru bunuri imobile aparținând firmei. Ce pot face în continuare?

O firmă intră în procedura de faliment în anul 2008 . În 2011 proprietarul firmei a decedat . Se pronunță falimentul firmei . În 2019 moștenitorii gasesc actele unui bun imobil aparținând firmei falimentare . Ce pot face în continuare ? Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri !
Manuela Rășină, administrator
Procedura de faliment s-a inchis?
Da , procedura de faliment s-a închis .
Mostenitorii asociatului unic, in situatia asta, nu vor dobandi proprietatea, asa ca nu au nimic de facut

Sper sa va fie de folos informatiile.
GRINSOLV IPURL, Practician in insolventa
Mulțumesc pentru răspuns . Eu întrebam ce se întâmplă cu bunul imobil , ce spune legea , dacă eventual se redeschide procedura de faliment și se introduce pe lista lista de active .
Pe mostenitori nu ii mai priveste, iar legea nu prevede expres ce se intampla, ci trebuie interpretate mai multe acte normative impreuna.