Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare casă+teren cu clauză de întreținere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare casă+teren cu clauză de întreținere către fiu: mai poate înstrăina fostul proprietar o bucată din teren ca să aibă un venit? Fiul nici măcar nu-l mai vizitează

Un proprietar care a vindut cu contract de vinzare-cumparare fiului sau cu clauza de intretinere,un imobil si o suprafata de teren mai poate instraina o parte a terenului dat fiind ca fiul nici macar nu a-l mai viziteaza?Cum ar putea instraina acea parcela de teren pt a avea un venit care sa-l ajute sa supravietuiasca avind in vedere pensia,dupa sotul decedat,este insuficienta ?
Manuela Rășină, administrator
nu mai are ce instraina ca nu mai e proprietar, insa isi poate actiona fiul in judecata pt a desfiinta acel contract. Sprijin poate cere la dgaspc.
Se poate solicita prin instanta rezolutiunea contractului de închiriere urmând a se dovedi că fiul nu isi respecta obligatiile asumate prin contract.Aveti toate sansele.actiunea este scutită de plata taxei de timbru.ramane doar sa discutați cu un av.
Multumesc pentru consiliere !
Nu este contract de inchiriere. Este contract de vanzare cu clauza.