Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divorț
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divorț

Cum pot inainta acțiunea de divorț dacă certificatul de căsătorie a rămas la soție?
Faceti rost de un xerox dupa certificat.
Obțineți un duplicat de la starea civila..posibil ca judecătorul sa solicite originalul sau un duplicate nu merge cu copii xerox.
Acum merge si cu copii xerox.
Daca aveti o copie xerox este suficient, scrieti pe ea "conform cu originalul"!
In ipoteza in care nu o aveti, fie obtineti un duplicat fie solicitati instantei sa-i puna in vedere paratei să depună o copie la dosar!