avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cum pot sa divortez
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cum pot sa divortez

Daca nu mai am certificatul de căsătorie cum pot să d
ivorțez.
Cel mai recent răspuns: avocatmaria , utilizator 00:21, 25 Octombrie 2019
Oricare dintre soti poate solicita Serviciului de stare civila eliberarea unui duplicat al certificatului de casatorie daca a ramas fara el.

Apoi faceti o hotarare introductiva de intanta.
Daca doriti, notariat.
Certificatul de căsătorie nu trebuie depus in original ci in copie. Dacă găsiți pe acasa o copie o puteti folosi pe aceea, daca nu, mergeți la starea civila care v-a eliberat certificatul si solicitați un duplicat. Dacă aveți copii minori din căsătorie, trebuie să depuneti si copie de pe certificatele lor de naștere. Contactați un avocat de pe forum cu care sa colaborati pentru acest proces deoarece daca nu redactati cererea conform regulilor de fond si forma prevăzute de codul de procedură civilă riscati ca aceasta să vă fie anulată si sa pierdeți timp pretios.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Octombrie 2019
Avocat Neagu Elena, Avocat
Puteți opta pentru una dintre următoarele variante:
1) depuneți o copie conformă cu originalul, dacă aveți;
2) solicitați un duplicat;
3)solicitați instanței să-i pună în vedere pârâtului să depună o copie.
Faceti o cerere la Primaria respectiva- Starea Civila - si vi se elibereaza duplicat, apoi contactati un avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort - certificat de casatorie claudiabv claudiabv Buna ziua , Vreau sa depun actele de divort , iar certificatul de casatorie in original este la sot si nu vrea sa mi-l dea . Va rog sa-mi spuneti ce pot sa ... (vezi toată discuția)
Copie certificat constatator deces petricia petricia Buna ziua, Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna in baza carei legi nu se mai elibereaza copie a unui certificat constatator al decesului. Am fost astazi la ... (vezi toată discuția)
Divorț Ghiță100 Ghiță100 Cum pot inainta acțiunea de divorț dacă certificatul de căsătorie a rămas la soție? (vezi toată discuția)