Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot depune acțiune de divort daca respectiva nu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot depune acțiune de divort daca respectiva nu vrea sami dea certificatul de căsătorie ?

Si nu am nici un act să-l ei
Se poate solicita un duplicat al certificatului de casatorie de la starea civila.
Foarte simplu ,obțineți dvs un duplicat de la starea civilă.
Puteti depune o copie xeroxata, nu este obligatoriu originalul.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Se poate cu o copie xerox sau cu un duplicat. Insa actiunea se primeste si fara certificat, indicand ca acesta se afla in posesia paratei si obligand-o instanta pe aceasta sa il prezinte.
Mergeti si solicitati un duplicat asa cum am aratat mai sus, pentru ca riscati sa va suspende cauza instanta, daca i se pune in vedere paratei sa il prezinte, iar aceasta nu se prezinta, nu il depune si nici nu isi angajeaza un avocat.