avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot depune acțiune de divort daca respectiva nu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot depune acțiune de divort daca respectiva nu vrea sami dea certificatul de căsătorie ?

Si nu am nici un act să-l ei
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 19:07, 23 Ianuarie 2020
Se poate solicita un duplicat al certificatului de casatorie de la starea civila.
Foarte simplu ,obțineți dvs un duplicat de la starea civilă.
Puteti depune o copie xeroxata, nu este obligatoriu originalul.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Se poate cu o copie xerox sau cu un duplicat. Insa actiunea se primeste si fara certificat, indicand ca acesta se afla in posesia paratei si obligand-o instanta pe aceasta sa il prezinte.
Mergeti si solicitati un duplicat asa cum am aratat mai sus, pentru ca riscati sa va suspende cauza instanta, daca i se pune in vedere paratei sa il prezinte, iar aceasta nu se prezinta, nu il depune si nici nu isi angajeaza un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț Ghiță100 Ghiță100 Cum pot inainta acțiunea de divorț dacă certificatul de căsătorie a rămas la soție? (vezi toată discuția)
Hotarare divort ileana1 ileana1 stie cineva hotararea de divort definitiva si irevocabila se primeste tot acasa?(pe cea definitiva am primit-o din 15 feb.)Sau de unde se scoate?inteleg ca tb ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa divortez Danadianadaniela Danadianadaniela Daca nu mai am certificatul de căsătorie cum pot să d ivorțez. (vezi toată discuția)