Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna legal in invatamantul privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna legal in invatamantul privat

Buna seara
Sunt profesor la o gradinita privata.Prin contractul individual de munca pe care l-am semnat am un concediu de odihna de numai 21 de zile. Este legala prevederea aceasta?
Scolile private functioneaza dupa Legea Educatiei Nationale, care spune ca avem dreptul la 62 zile lucratoare de concediu.
(Lucrez 8 ore pe zi cu elevii, fizic)
Este legal sa am 21 sau 62 de zile de concediu?
Scolile private functioneaza dupa Legea Educatiei Nationale, dar ca sistem de organizare , autorizare, functionare nu si in ceea ce privesc raporturile de munca.