Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu probleme

Buna ziua,

Mama mea a decedat dupa 5 luni ce a fost diagnosticata cu cancer ultimul stadiu. In aceste luni noi am intretinu-o ( pensia ei abia acoperea ratele la creditele contractate si intretinerea apartamentului) dupa ce am avut promisiunea ( din pacate verbala ) din partea surorii mele ca va lasa din partea ei de mostenire. Eu avand un bebelus de 2 luni nu m-am putut descurca singura astfel sotul meu nu s-a mai angajat in perioada acaeasta de 5 luni pentru a o ingriji . Dupa ce mama a decedat am primit un email ca banii promisi imi va da doar dupa ce vindem apartamentul daca preiau creditul de 10000 de ron contractat de mama. Dupa decesul mamei acest credit a devenit exigibil, iar banca ma ameninta ca daca nu platim( sora mea refuza sa plateasca partea ei ) pune secestru pe apartament. Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat de specialitate cum sa procedez atat in legatura cu mostenirea ( inclusiv cu recuperarea cheltuielilor daca se poate) cat si cu creditul mostenit pentru a nu pierde macar apartamentul. Va multumesc pentru timpul acordat.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor!