Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut

In iunie 2005 am imprumutat pe cineva cu suma de 13 milioane lei vechi, acesta semnandu-mi o hartie ca mi-i va inapoia pana in august 2006.
Respectivul a plecat in Italia si s-a intors anul acesta dar nu vrea sa-mi plateasca datoria.
As dori sa-l dau in judecata pentru recuperarea banilor, dar nu stiu daca dupa atata timp nu s-a prescris aceasta datorie.
Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema

Va multumesc
Buna ziua !
Din pacate v- ati hotarat tarziu si... tardiv. Termenul de prescriptie in acest caz este termenul general de trei ani.:(
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
daca nu l-ati mai notificat in vreun fel intre timp, aceasta datorie s-a prescris. Nu mai aveti castig in instanta.

puteti incerca sa il puneti sa va dea inscris ca se obliga sa va restituie banii pana la data de ... asta inseamna o recunoastere a datoriei pt care incepe sa curga un alt termen de prescriptie:D

in rest nu aveti ce face