Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime

Buna ziua ! As vrea sa stiu si eu un lucru eu am lucrat la o firma,m-am angajat la ei in august 2015 si in 2017 am intrat in concediu de crestere copil si a acum in 2019 luna mai am revenit. Azi am fost sa iau un produs in rate si mi-a spus ca nu se poate ca figurez decat cu o luna . As vrea sa stiu din 2015 pana acum in 2019 nu ar fii trebui sa am vechime ?
Trebuie să aveți vechime în câmpul muncii pentru a obține un împrumut creditat în rate. Patronul are dreptul să-și ia măsuri de siguranță pentru banii lui.
Dapix, utilizator
Aveti vechime ...perioada de CCC c0nstituie vechime in munca.
Eu stiu ca trebuie sa am vechime in campul muncii, dar daca eu am revenit din ccc ar fi trebuit sa am vechime .
Vechimea în muncă este considerată vechime pentru perioada când veți ieși la pensie, sau vechime pentru a beneficia de șomaj, sau de pensie de invaliditate..., dar nu-l poate obliga acest aspect pe un om de afaceri sau o companie, să vă crediteze cu bani pe acest considerent.

Faptul ca ați fost în concediu de maternitate, nu-i oferă garanția returnării creditului. Aici e vorba de afaceri și profit.

Creditorii au propria lor politică și condiționalitate în a-și risca banii. Fiecare proprietar are dreptul de a-și gestiona riscul așa cum consideră.

Dar încercați la mai mulți creditori, deoarece unii au condiții mai puțin restrictive.
Dapix, utilizator
Bodirlau Valentina a scris:

... Azi am fost sa iau un produs in rate si mi-a spus ca nu se poate ca figurez decat cu o luna . As vrea sa stiu din 2015 pana acum in 2019 nu ar fii trebui sa am vechime ?

Unde figurati cu doar o luna vechime ?