Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plătim pierderi mari de apă, între 300 și 500 mc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plătim pierderi mari de apă, între 300 și 500 mc lunar, deși țeava nu este defectă. Cum putem rezolva situația?

Buna seara
Bloc nou , asociatie de proprietari cu acte , ne confruntam de un an jumate cu pierderi totale de peste 3000 mc. Da am scris bine. Apacanal Ilfov ne incarca lunar cu pierderi , ultima luna a venit factura cu pierdere de 530 mc. Am facut mai multe sesizari dar fara raspuns clar ! Avem contoare la ambele scari recunoscute de ei dar trec si citirea contoarului de bransament care le apartine. Intre contoarele noastre si al lor mereu apar pierderi mari 300 - 500 mc pe luna.

Am controlat teava nu are pierderi. Pe factura vine citirea la contoarele noastre index nou - vechi dar la contoarul lor nu apare nici o citire doar pierderi ..Citirea o dam noi si observam diferenta lunar. Nu stim ce sa mai facem, unde sa ne adresam. Mentionez ca si amplasarea contorului de bransament al blocului se afla pe alta strada in curtea la alt proprietar distanta 70 m fata de bloc!

Am inteles ca atunci cind s a aprobat constructia blocului pe strada unde s a construit blocul nu avea apa si nici acum nu s a bagat, dezvoltatorul s a legat de la strada cu apa.. Explicatia dezvoltatorului - daca nu ma legam de acolo nici azi nu aveati apa. Dati-ne o idee cum sa scapam de aceste pierderi ! Sa cerem schimbarea contoarului care ne fura, adica al lor ?
Manuela Rășină, administrator
Am revenit pentru a va spune ca s a facut verificarea contuarului si in locul lui au montat unul cu citire radio !are a fost surpriza cind am primit informatia ca contorul este bun . La doua saptamini dupa ce a fost montat cel nou am facut masuratori si surpriza, doar 15 mc pierderi fata de 150 - 200 mc cum constatam cu cel vechi ! Verificarea a fost facuta la Apanova cu un inspector de la Institutul metrologic Bucuresti ! Concluziile va las pe. voi sa le ginditi. Acum suntem multumiti numai sa nu vina sa l monteze din nou pe cel vechi dar nu cred pentru ca intelegerile au fost facute. , intelegeti voi !

marinicafarafrica a scris:

Asa cum am mai mentionat toate apometrele sunt afara din apartamente , pe hol !

flory_mr a scris:

ȘI DACĂ VOR SPUNE CĂ APOMETRUL ESTE VALABIL (sunt aproape sigur că așa va fi), ce veți întreprinde ?
Eu, împreună cu fostul administrator, am fost în control în luna Decembrie 2013, în blocul meu cu 54 de imobile să verificăm apometrele și indecșii lor.
Din totalul de 54 de proprietari dacă au deschis 20, și chiar și așa, am depistat vreo 350 mc ne-declarați - numai la o familie am găsit 200 mc pe care refuza să-i declare.

Să știți că de multe ori acolo e problema diferențelor de apă !
Există niște norme de aplicare ale ANRSC care obligă șefii de Asociații să constituie o comise de control al integrității apometrelor și a valorii indecșilor, cel puțin o dată la 3 luni, doar că la A.P.71 din Brăila nu s-au mai verificat apometrele din cele 458 de imobile din cadrul Asociației, de când s-a înființat Asociația !!!
Dacă sunt incompetenți, noi nu vom mai plăti acele diferențe de apă până nu vor controla TOATE APOMETRELE DIN ASOCIAȚIA NOASTRĂ, MĂCAR O DATĂ LA 6 LUNI !

marinicafarafrica a scris:

Am revenit pentru a va spune ca s a facut verificarea contuarului si in locul lui au montat unul cu citire radio !are a fost surpriza cind am primit informatia ca contorul este bun . La doua saptamini dupa ce a fost montat cel nou am facut masuratori si surpriza, doar 15 mc pierderi fata de 150 - 200 mc cum constatam cu cel vechi ! Verificarea a fost facuta la Apanova cu un inspector de la Institutul metrologic Bucuresti ! Concluziile va las pe. voi sa le ginditi. Acum suntem multumiti numai sa nu vina sa l monteze din nou pe cel vechi dar nu cred pentru ca intelegerile au fost facute. , intelegeti voi !

Nu e nici o surpriza, credeti ca daca e BRML nu lucreaza ca si alti "meseriasi" din tara asta ? Am constatat lucrul asta de mult timp. BRML e o institutie pentru cistigat bani din orice (bunaoara cer ca personalul care monteaza contori de energie electrica sa fie autorizat de ei, de parca operatiunea de a lega corect firele, ca un electrician care se respecta, are vreo legatura cu BRML) se poate taxa.
latka, utilizator
ANPC N face nimic. Am reclamat eu si pentru alte ilegalitați , si degeaba .toti nevtrimit la instanța de judecată
"Intelegem".

Traim in Romania, azi.

Si, asta ne ocupa tot timpul.

Mult succes in continuare !!!
Doamne, dane un Ceausescu macar pe jumatate, sa faca ordine in tara asta !