Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Hotărâre judecătorească

O hotărâre judecătorească data de instanță de contencios administrativ este executorie de la pronunțare ?

La ce tip de hotărâre se referă art din legea 554 care prevede că recursul întrerupe executarea?

De exemplu, m am judecat în contencios administrativ pt un spor salarial, am câștigat la tribunal . Ii pot executa de la pronunțare și până la declararea recursului?
Buna seara,
Puteti incepe executarea de la momentul COMUNICARII adica de la momentul cand va vine sentinta acasa dar in clipa cand depune cererea de recurs executarea se suspenda asta insemnand in 10 -15 zile de la comunicare.
Instanta a stabilit recurs în termen de 15 zile de comunicare.

Art din codul muncii care prevede că hotărârile instantei de fond sunt executorii de la pronunțare se aplică și pt contencios ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Puteti incepe executarea de la momentul COMUNICARII adica de la momentul cand va vine sentinta acasa dar in clipa cand depune cererea de recurs executarea se suspenda asta insemnand in 10 -15 zile de la comunicare.

Gabriela_raf, utilizator