avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Hotărâre judecătorească

O hotărâre judecătorească data de instanță de contencios administrativ este executorie de la pronunțare ?

La ce tip de hotărâre se referă art din legea 554 care prevede că recursul întrerupe executarea?

De exemplu, m am judecat în contencios administrativ pt un spor salarial, am câștigat la tribunal . Ii pot executa de la pronunțare și până la declararea recursului?
Cel mai recent răspuns: Gabriela_raf , utilizator 23:11, 29 Iunie 2019
Buna seara,
Puteti incepe executarea de la momentul COMUNICARII adica de la momentul cand va vine sentinta acasa dar in clipa cand depune cererea de recurs executarea se suspenda asta insemnand in 10 -15 zile de la comunicare.
Instanta a stabilit recurs în termen de 15 zile de comunicare.

Art din codul muncii care prevede că hotărârile instantei de fond sunt executorii de la pronunțare se aplică și pt contencios ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Puteti incepe executarea de la momentul COMUNICARII adica de la momentul cand va vine sentinta acasa dar in clipa cand depune cererea de recurs executarea se suspenda asta insemnand in 10 -15 zile de la comunicare.

Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Iunie 2019
Gabriela_raf, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege 544 - 1 instanta - hot exec ? dumitru2000 dumitru2000 Avem 1 hot data de 1 instanta in baza legii 544 a informatiilor de interes public. Judecatorul de serviciu a afirmat ca hotararea 1 instante este ... (vezi toată discuția)
Punerea în aplicare a unei hotãrâri judecãtoreºti pronunþate de instanþa de contencios administrativ adrianef adrianef Am castig de cauza pe un litigiu in contencios administrativ - anulare act administrativ. La data de 1 dec sa zicem expira termenul legal de 15 zile in care ... (vezi toată discuția)
Comunicare informații publice - hotãrâre definitivã Radu9 Radu9 Curtea de Apel a respins recursul, menținând hotărârea instanței de fond. Conform acesteia instituția este obligată să comunice ... (vezi toată discuția)