Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... poprire pensie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

poprire pensie

Executorul judecatoresc a emis titlu executoriu si a poprit pensia chiar daca era un proces in derulare care s-a soldat cu o hotarare definitiva de anulare a actelor de executare , Ce trebuie sa fac pentru a nu se mai retine sume din pensie ?
Executorul avea acest drept să poprească pensia la acel moment, deoarece un proces de contestare aflat pe rol nu suspendă executarea silită.

Dacă procesul de contestație la executare a fost admis, legalizați hotărârea la instanță, și mergeți să o depuneți la executor la dosarul execuțional.

Pentru a recupera banii deja reținuți, trebuie deschis un alt proces, prin care se cere întoarcerea executării.
Dapix, utilizator