avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces

Buna seara doresc sa stiu si eu mai pe inteles cum a rămas cu acest proces?va multumesc.

01.07.2019Ora estimata: 09:00
Complet: CCP-CPI 2
Tip solutie: Admite sesizarea
Solutia pe scurt: În baza art. 346 alin. 1 din Codul de procedură penală constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul din data de 10.05.2019 în dosarul nr. 1227/P/2018, prin care a fost trimis în judecată în stare de libertate, inculpatul Pătru Ionuţ, fără antecedente penale, cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev şi ped de art. 336 alin. 1 cod penal, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală, precum şi competenţa instanţei sesizate. Dispune începerea judecaţii cauzei privind pe inculpatul Pătru Ionuţ. Cheltuielile judiciare avansate de stat, rămân în sarcina statului. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publica azi, 01 iulie 2019. 
Document: Încheiere finală (dezinvestire)  75/2019  01.07.2019



Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Reli Voinea, utilizator
Ma scuzati mai am o intrebare din tot ce v.am trimis credeti ca poate sa ai dea anulare la permisul de conducere?va multumesc frumos.
Nu mi-ati scris nimic in ceea ce priveste situatia de fapt.
Pentru o analiza a cazului, mergeti sa consultati un avocat.
Am avocata si cand am intrebat a spus că nu știe nimica
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cautati un avocat care sa stie, ce pot sa va spun....
In cazul amanarii aplicarii pedepsei( dipusa in baza art .83 din Codul penal ) , nu rezulta interdictiile sau decaderile ce rezulta dintr-o condamnare.

Pe cale de consecinta, permisul nu este anulat.


Va fi dispus un termn de supraveghere , de 2 ani, la curge de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.

Pe durata termenului, va sunt instituite anumite obligatii / masuri de supraveghere.

Poate fi dipusa munca neremurata in folosul comunitatii ( masura este una facultativa).


In cazul suspendarii sub supraveghere, conform art . 91 din Codul penal, permisul este anulat, redobandirea are loc in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii.

Termenul de supraveghere este de la 2 la 4 ani.

Munca neremunerata in folosul comunitatii este obligatorie.

Individualizarea prin amanarea aplicarii pedepsei este cea mai avantajoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandire permis auto categoria b alexpru2017 alexpru2017 Buna ziua, Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune cand si in ce conditii pot redobandi permisul auto. Va trimit mai jos extras din hotararea ... (vezi toată discuția)
Amânarea aplicării pedepsei... Lucky Luke Lucky Luke La o alcoollemie de 1.50 respectiv 1.30... Există amendă penală , și amânarea aplicării pedepsei ??? Va mulțumesc anticipat... (vezi toată discuția)
Există o limită pentru alcoolemie în sânge, cutumiară, până la care instanțele de judecată pot dispune amânarea aplicării pedepsei? andreilunca1986 andreilunca1986 Buna ziua. Exista o limita pentru alcoolemie in sange, cutumiara, pana la care instantele de judecata pot dispune amanarea aplicarii pedepsei? (vezi toată discuția)