Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli la intretinere

socrul meu e decedat din luna februarie 2008.in apartamentul unde locuia din bacau nu locuieste nimeni de atunci.eu si sotul locuim in galati.este corect ca la intretinere sa se treaca cheltuieli pt intretinere lift?ce cheltuieli comune trebuie platite conform legii?
Conform HG. 1588/2007 Norme de aplicare a Legii 230/2007 cu functionarea asociatiilor de proprietari cheltuielile se impart astfel (ma refer la situatia Dv):

- cheltuieli pe numar de persoane (deci in cazul Dv. sunteti scutiti) - gunoi, gaze, energie electrica, apa calda, apa rece;

- cheltuieli pe cota-parte indiviza (suprafata) salarii, cheltuieli administrative, ascensor, lucrari de intretinere si reparatii la partile comune, caldura (daca nu este contorizata), eventual pierderi de apa (daca in asociatie s-a hotarat o astfel de impartire a acestora);