Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INCHIRIERE APARTAMENT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INCHIRIERE APARTAMENT

Buna ziua in urma decesului tatalui meu,care nu era biologic adica mama mea s-a recasatorit a 2-ua oara si cel de al 2-lea tata a decedat ramanand apartamentul in cote egale mamei mele mie si fratilor mei noi toti fiind 4 frati ,2din prima casatorie si 2 din a doua ,intrebarea mea este unul dintre frati doreste sa inchiriese apartamentul poate sa faca acest lucru fara acordul meu pentru a obtine foloase banesti.Pot contesta cumva inchirierea si daca da ce cai de atac am?.
MARCELA2017, utilizator
Exact,
Au dreptul doar mama dvs., ca si sotie supravietuitoare ( 1/4 din bunurile dansului ) si copiii biologici sau adoptati ( 3/4 din aceste bunuri)
Dvs. o sa mosteniti partea mamei dvs... si tatal biologic, chiar daca s-a recasatorit si mai are si altii copii
Ionut.ion, utilizator
da,dar apartamentul l-au cumparat cand cei doi erau impreuna adica dupa ce se recasatorise mama cu el si au avut nevoie sa ma treaca in acte probabil pentru al cumpara ,iar pana atunci tatal de al doi-lea a stat in acel apartament in chirie pana sa se casatoreasca cu mama ,de ce spuneti ca nu as avea dreptul?
Daca au cumparat acel apartament impreuna, este bun comun, atunci mama dvs. are dreptul la 50 % din el si tatal dvs. la restul de 50%.
Din jumatatea tatalui dvs. v-a mosteni mama 1/4 si copii biologici sau adoptati, infiati, restul de 3/4.
La final mama dvs. v-a ramane cu 5/8 din apartament si copii cu restul de 3/8, daca este singurul bun comun.
Dvs. cum ati fost trecuta in acte, ce scrie exact in acel act?
Detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ionut.ion, utilizator
nu mai gasesc acel act dar era numele meu trecut pe el si au avut nevoie de semnatura pentru acumpara apartamentul eu la timpul respectiv eram major,de unde pot obtine acel document ?
Mergeti la notarul unde s-a facut actul de vanzare cumparare si solicitati un duplicat.