Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Muncă

Cat timp poate o persoana sa lipsească de la serviciu fără să i se munca? Am o colega care nu s_a prezentat la serviciu de 7 zile. Cand este obligată unitatea sa_i desfacă contractul de munca?
Numarul de absente nemotivate la care se poate aplica sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m. trebuie sa fie prevazut fie in reg.intern al angajatorului, fie in c.c.m. aplicabil.