Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere bilant 30.06.2019
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere bilant 30.06.2019

Buna ziua,

Cine are obligatia depunerii situatiilor financiare la 30.09.2019?

Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Trebuie sa depuna bilant semestrial societatile carora le sunt incidente reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, aprobate prin OMFP nr. 1.802/2014 si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei. Acestea intocmesc si depun la unitatile teritoriale ale MFP raportari contabile la 30 iunie 2019 care cuprind urmatoarele formulare:

Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii (cod 10);
Contul de profit si pierdere (cod 20), respectiv Contul prescurtat de profit si pierdere (cod 20);
Date informative (cod 30).

Termenul maxim de depunere a raportarile contabile la 30 iunie 2019 este 14 august 2019.

Succes.