Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta masina vanduta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta masina vanduta

Buna ziua,
Am vândut o mașină în 2015, iar în 2016 am primit o amenda rovinieta, iar ulterior am trimis un mail la CNAIR cu contractul de vanzare si numarul amenzii, mail la care nu am primit raspuns.
Acum in 2019, am primit somatie de la Primărie (Timisoara, unde locuiesc) ca trebuie sa plătesc acea suma, iar daca nu, voi intra pe executare silită.
Mentionez ca atunci am vândut masina, toate demersurile au fost legale, inclusiv scris pe spatele talonu lui "înstrăinat catre X , data X" . Din ce stiu, masina a fost vândută unei alte persoane. Altceva nu mai stiu.
Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie ?
Multumesc!
Ati gresit cand in 2016 ati trimis email
Era necesar ca la primirea PV contraventie sa va adresati instantei de judecata unica autoritate competentasa dispuna anularea documentului
Actualmente singura modalitate pentru scapat de executare silita este sa achitati suma consemnata in somatia de plata comunicata de catre autoritatea locala teritoriala
Important este cine a circulat fara rovinieta. Dv sau noul proprietar?
Daca din pv rezulta ca la data comiterii contraventiei autoturismul era vandut puteti trimite amenda noului proprietar, el ar fi vinovatul in speta.
Important este cine a circulat fara rovinieta. Dv sau noul proprietar?
Daca din pv rezulta ca la data comiterii contraventiei autoturismul era vandut puteti trimite amenda noului proprietar, el ar fi vinovatul in speta.