Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere desfacerea CIM abatere disciplinară.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere desfacerea CIM abatere disciplinară.

Bună ziua! Am fost concediată e nedrept și am câștigat reintegrarea in instanță cu consecința reintegrarii pe postul deținut anterior. Societatea angajatoare, fiind un subcontractor al altei societăți, prin prisma condițiilor contractului comercial, mă reintegreaza în funcție însă, pentru reintegrarea efectivă, mă pune să particip la selectiile facute de beneficiar, pe alte posturi vacante dar pe aceeiasi functie, împreună cu mai mulți candidați externi. La primul concurs promovez proba practică dar refuz postul, la interviu, deoarece constat că postul e diferit de ce aveam inainte. La cel de-al doilea concurs, la invitația societății, refuz participarea. Pentru aceste motive, am fost cercetată cu consecința desfacerii CIM pe motiv că nu mi-am îndeplinit atribuțiile de serviciu, cele din fișa postului și nu am îndeplinit ordinele rezonabile ale superiorilor. fiind acuzată că am refuzat în mod deliberat procedura de reincadrare efectivă conform hotărârii judecătorești. Considerati corectă decizia societății angajatoare?
Reintegrarea dispusa prin hotarare judecatoreasca nu presupune participarea la un concurs/examen de ocuparea functiei detinute inainte de concediere.

Asadar, dvs aveati dreptul de a fi reintegrata în mod efectiv în muncă (în funcţia şi pe postul deţinute anterior), iar nu doar în maniera în care a realizat-o angajatorul (prin participarea la o selectie de ocupare alocului respectiv).