Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura vanzare-cumparare

Mama mea detine o locuinta achizitionata anterior casatoriei.
Din cate am citit, legal, sotul ei nu are dreptul asupra ei.
As vrea sa vand acea locuinta si cumpar alta cu banii din vanzarea acelei locuinte plus banii stransi de mine, pe numele meu.
Intrebarile mele sunt:
Ar avea dreptul la un procent din banii obtinuti din vanzarea locuintei sotul mamei mele?
Care ar fi procedura pentru a trece in contract o clauza precum ca mama mea nu poate fi data afara din locuinta pe care o voi cumpara, desi va fi pe numele meu?
Soțul nu are niciun drept după vânzarea locuinței.
Puteti încheia contractul de vânzare cumpărare cu drept de uzufruct viager in favoarea mamei.
Buna ziua,
Daca mama traieste NU
Daca mama e decedata DA!
Drept de abitatie viagera in favoarea mamei.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator