avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura vanzare-cumparare

Mama mea detine o locuinta achizitionata anterior casatoriei.
Din cate am citit, legal, sotul ei nu are dreptul asupra ei.
As vrea sa vand acea locuinta si cumpar alta cu banii din vanzarea acelei locuinte plus banii stransi de mine, pe numele meu.
Intrebarile mele sunt:
Ar avea dreptul la un procent din banii obtinuti din vanzarea locuintei sotul mamei mele?
Care ar fi procedura pentru a trece in contract o clauza precum ca mama mea nu poate fi data afara din locuinta pe care o voi cumpara, desi va fi pe numele meu?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 17:15, 7 Iulie 2019
Soțul nu are niciun drept după vânzarea locuinței.
Puteti încheia contractul de vânzare cumpărare cu drept de uzufruct viager in favoarea mamei.
Buna ziua,
Daca mama traieste NU
Daca mama e decedata DA!
Drept de abitatie viagera in favoarea mamei.
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de habitatie ion luca c ion luca c Tatal meu a cumparat impreuna cu a doua lui sotie un apartament pe numele meu si cu drept de habitatie al lor pana la sfarsitul vietii. Nu sunt alte clauze ... (vezi toată discuția)
Dreptul la habitatie viagera mariamem mariamem Buna ziua. Am un teren in proprietate pe care este trecut ca tert beneficiar cu drept de habitatie viagera o persoana. Cand am achizitionat terenul,pe acesta ... (vezi toată discuția)
Drepturi dobandite in urma concubinajului lionesse05 lionesse05 Mama mea traieste in concubinaj de aproximativ 7 ani. eu nu mai locuiesc cu mama de cativa ani buni, deoarece m-am mutat si ulterior am descoperit ca nu ma ... (vezi toată discuția)