Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda

Buna ziua,am o întrebare.in data de 16.06 impreuna cu sora mea am servit o bere 0,33 in benzinăria luk oil,atat eu cât și ea(fiind ziua ei)in momentul acela a venit un polițist,ne a legitimat și ne a amenințat cu amenda pt consum de băuturi alcoolice in spațiu public.tin sa specific ca abia acum a venit amenda prin posta.ce este greșit in faptul ca am servit alcool intr.o benzinărie prevăzută cu terasa,unde barmanul desface berile.avem vreo șansa sa câștigam in instanța?va multumesc anticipat
Bună ziua.

În principiu, dacă aveți peste 18 ani, iar consumul de alcool a avut loc în incinta acelei benzinării, nu ar trebui să fiți sancționați, motiv pentru care ar trebui ca plângerea împotriva procesului-verbal contestat să fie admisă de către instanță.

Nu putem, însă, să vă dăm o opinie corectă întru-totul, dacă nu putem lectura conținutul procesului-verbal.

Sfatul meu ar fi să consultați un avocat, căruia să-i prezentați procesul-verbal și veți primi recomandarea cea mai potrivită.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius.
„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat, Avocat
Va multumesc