avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract separatie matrimoniala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract separatie matrimoniala

Buna ziua,
Casatorie incheiata in Romania cu un cetatean belgian.Inainte de casatorie am facut la un notar in Belgia contract de separare de bunuri .
-in anul 2014 sotul meu a cumparat un apartament in Romania si pentru incheierea contractului de V-C am fost mandata se sortul meu. Nu am pus la dispozitia notarului contractul de separare de bunuri din Belgia. Acum sotul meu vrea sa vanda apartamentul iar eu nu sunt de acord. Acum, citind acum cu mai multa atentie acel contract am gasit urmatoarea fraza'' declar ca XXXXXX-adica sotul meu nu este casatorit si imobilul cumparat este bun propriu""" Ar trebuit sa fiu inconstienta sa declar asa ceva ...
Desigur ca este greseala mea ca nu am citit cap coada acel contract ...dar cum sunt unii notari pe repede inainte si cum eu venisem special in tara pt a semna acel contract....s-a intamplat ce s-a intamplat...
Intrebarea mea este ; poate sa vanda acel apartament fara acordul meu?
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 16:17, 8 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce prevede acea conventie cu privire la separatia de bunuri?
Ati scris ca sotul Dvs. a cumparat acel apartament in 2014. Intentia a fost sa fie numai al dumnealui? Este cumpărat din fonduri proprii, fonduri comune?
La forma pe care o are contractul de vanzare-cumparare acum, el este unic proprietar al unui bun propriu si poate vinde.
Despre cum poate fi remediata eroarea, discutati cu notarul. Dar corectarea acesteia nu vă va face neaparat proprietar si pe Dvs., avand in vedere conventia respectiva (al carei continut imi este strain).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separare de bunuri in timpul casatoriei Alinamalinici Alinamalinici As dori sa cumpar un apartament si sa fie bun propriu, noi suntem casatoriti din 2013,cand e mai bine de facut separarea de bunuri inainte de cumpararea ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament. buna seara . as dori sa stiu daca pot sa ... dansidana dansidana VANZARE APARTAMENT. Buna seara . As dori sa stiu daca pot sa vand apartamentul propritate personala daca am acordul sotului in scris dat in fata unui notar ... (vezi toată discuția)
Se poate face contract matrimonial dupa casatorie? Marilena2019 Marilena2019 Buna ziua, se poate face o conventie-contract matrimonial dupa ce ne-am casatorit de 2 ani? In cazul unui divort sa am acest contract si sa mentionez in acel ... (vezi toată discuția)