Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prima înfățișare la divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prima înfățișare la divort

Date
- Prima înfățișare de divort, avocatul reclamantului a depus cu o zi anterior ședinței o adeverința medicală
- S- a amânat ședința. Reclamantul nu s-a prezentat la aceasta înfățișare probabil avocatul i-a comunicat ca va depune certificat medical ( știu unii vor spune tipic amânărilor)

-a2a înfățișare
- s-a cerut ca nesusținută cererea de divort a reclamantului de avocatul pârâtei
Dar s-a respins ca reclamantul a motivat ca stăruie in desfacerea căsătoriei
- Așa e in codul civil sau e o practica?

S-a cerut motivarea de către reclamant a lipsei din ziua in care avocatul era motivat medical.
Răspuns : sarcini de serviciu
Atât e destul ?
Doresc păreri pertinente din Cod civil și practica.
Va mulțumesc.
Depinde daca este imposibilitate de prezentare sau nu.
Daca aveti avocat se va ocupa acesta de caz in apel.
Instantele pot gresi si de aceea exista cai de atac.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat