avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prima înfățișare la divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prima înfățișare la divort

Date
- Prima înfățișare de divort, avocatul reclamantului a depus cu o zi anterior ședinței o adeverința medicală
- S- a amânat ședința. Reclamantul nu s-a prezentat la aceasta înfățișare probabil avocatul i-a comunicat ca va depune certificat medical ( știu unii vor spune tipic amânărilor)

-a2a înfățișare
- s-a cerut ca nesusținută cererea de divort a reclamantului de avocatul pârâtei
Dar s-a respins ca reclamantul a motivat ca stăruie in desfacerea căsătoriei
- Așa e in codul civil sau e o practica?


S-a cerut motivarea de către reclamant a lipsei din ziua in care avocatul era motivat medical.
Răspuns : sarcini de serviciu
Atât e destul ?
Doresc păreri pertinente din Cod civil și practica.
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:27, 9 Iulie 2019
Depinde daca este imposibilitate de prezentare sau nu.
Daca aveti avocat se va ocupa acesta de caz in apel.
Instantele pot gresi si de aceea exista cai de atac.
Ultima modificare: Marți, 9 Iulie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare la infatisare divort Kittyy Kittyy Situatie : se introduce actiunea de divort dar la una din infatisari reclamantul nu se poate prezenta. 1. Se poate amana acea infatisare sau se poate ... (vezi toată discuția)
Divort Nicoleta Raspopa Nicoleta Raspopa Ce se intampla daca nu ma Prezint la prima înfățișare in calitate de reclamant la divorț?motivul e ca am ajuns la o înțelegere? (vezi toată discuția)
Divort maria.tanase2009 maria.tanase2009 Buna ziua. As dori sa stiu daca la prima infatisare la divort nu se prezinta nici unul dintre cei doi soti, ce se intampla? (vezi toată discuția)