Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Fila CEC
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Fila CEC

Lucrez cu un furnizor de materiale de construcții, la termen, cu fila cec garantie.
Am un sold restant de 2500lei, furnizorul a introdus la plată fila cec cu suma de 7.000 lei... e legal acest lucru?
Fila cec era in alb? Daca nu aveti aceasta suma de plata, somati furnizorul sa va restituie diferenta.
Da, era în alb, nu știu dacă e practică tocmai ortodoxă dar multi furnizori cer filă cec în alb ca și garantie.
Dacă furnizorul nu doreste pe cale amabilă sa restituie diferența, ce variante avem?
Company Advising a scris:

Fila cec era in alb? Daca nu aveti aceasta suma de plata, somati furnizorul sa va restituie diferenta.

Somatie de plata cu termen 15 zile si actiune in instanta. (ordonanta de plata). In cazul in care dovediti un prejudiciu, puteti sa solicitati si daune. Discutati cu cineva de specialitate. Dpmdv este si imbogatire fara justa cauza.