avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Fila CEC
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Fila CEC

Lucrez cu un furnizor de materiale de construcții, la termen, cu fila cec garantie.
Am un sold restant de 2500lei, furnizorul a introdus la plată fila cec cu suma de 7.000 lei... e legal acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 13:18, 10 Iulie 2019
Fila cec era in alb? Daca nu aveti aceasta suma de plata, somati furnizorul sa va restituie diferenta.
Da, era în alb, nu știu dacă e practică tocmai ortodoxă dar multi furnizori cer filă cec în alb ca și garantie.
Dacă furnizorul nu doreste pe cale amabilă sa restituie diferența, ce variante avem?
Company Advising a scris:

Fila cec era in alb? Daca nu aveti aceasta suma de plata, somati furnizorul sa va restituie diferenta.

Somatie de plata cu termen 15 zile si actiune in instanta. (ordonanta de plata). In cazul in care dovediti un prejudiciu, puteti sa solicitati si daune. Discutati cu cineva de specialitate. Dpmdv este si imbogatire fara justa cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nup la file cec refuzate la plata Cent Cent In ce conditii se da NUP pentru CEC fara acoperire? Daca e fila CEC garantie difera regimul? (vezi toată discuția)
Cec garantie HoreaO HoreaO Am incheiat un contract de reprezentanta cu un producator, urmand sa primesc un stoc de marfa. Pentru garantarea stocului, am depus garantie o fila CEC in alb. ... (vezi toată discuția)
Garantii Cent Cent Datorita crizei economice ma astept ca in curand sa nu mai reusasc sa tin pasul platilor si sa platesc cu intarzieri tot mai mari furnizorii. Totodata cei de ... (vezi toată discuția)