avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-au fost blocate roțile în parcarea unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-au fost blocate roțile în parcarea unui supermarket pentru că aș fi blocat calea de acces. Am imagini care arată că nu-i așa, cum pot încerca să recuperez taxa de 100 de lei pentru deblocare?

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu pasii pentru recuperarea unei taxe platita astazi (11 Iulie) in schimbul eliberarii autovehiculului in parcarea unui supermarket ?
Suma este de 100 lei incasata de o firma de paza imputernicita de supermarket (fara implicarea organelor legii) iar pentru cei curiosi motivul inscris in PV este 'blocare cale acces' insa am imagini cu masina parcata unde se vede clar ca este suficient loc sa treaca si autocamioane, nu doar autovehicole.
Nu intreb daca am cale de castig sau nu fiindca aceasta este la latitudinea instantei de judecata sau de moralitatea actiunilor ci doar de pasi pentru a incerca a recupera suma in instanta.

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: burdy_1 , utilizator 06:06, 5 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CrysNico1971 a raspuns concludent si cu trimiteri exacte. Green, daca nu va pricepeti nu jigniti, chiar lucrez pe aceasta linie (nu are relevanta unde) si, prin urmare, cunosc Legea 333/2003 si HG 301/2012 foarte bine.
Cunoasteti si cazul Timisoara?

burdy_1 a scris:

CrysNico1971 a raspuns concludent si cu trimiteri exacte. Green, daca nu va pricepeti nu jigniti, chiar lucrez pe aceasta linie (nu are relevanta unde) si, prin urmare, cunosc Legea 333/2003 si HG 301/2012 foarte bine.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cititi din nou toate discutiile si apoi, daca va mai fi nevoie, reveniti cu o intrebare mai clara.

green2015 a scris:

Cunoasteti si cazul Timisoara?

burdy_1 a scris:

CrysNico1971 a raspuns concludent si cu trimiteri exacte. Green, daca nu va pricepeti nu jigniti, chiar lucrez pe aceasta linie (nu are relevanta unde) si, prin urmare, cunosc Legea 333/2003 si HG 301/2012 foarte bine.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum reacționăm la abuzul blocării roților de către agenții de pază ai magazinelor? iriholo iriholo Ce demersuri se pot face contra blocarii abuzive a rotilor la supermarket dupa 10 min de petrecut la cumparaturi? Am parcat unde parcau de obicei alte masini ... (vezi toată discuția)
Blocare roti ilegala iriholo iriholo Buna ziua. Am patit o situatie neplacutaca si multi alti cetateni din Romania. Mergan =d la Lidl sa mi fac zumparaturile pe fuga ca de obicei, am cazut prada ... (vezi toată discuția)
Legi parcare autoturism LuchianSeb LuchianSeb Buna ziua. Stie cineva ceva legi care reglementeaza parcarile in Romania la modul general? De asemenea, stie cineva ceva legi care permit unor firme private ... (vezi toată discuția)