Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Raport zilnic de gestiune
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Raport zilnic de gestiune

Buna ziua. In raportul de gestiune zilnic se trece la inceput de an si soldul ramas din anii precedenti? Multumesc frumos!
Da. Este soldul zilei precedente (din anul precedent).
george-neagu, moderator
Este vorba de un magazin care functioneaza numai vara. Si care in vechiul raport de gestiune raman cu un sold . Deci incep noul raport cu soldul din anul precedent. Multumesc mult!
Manuela Rășină, administrator
Daca activitatea e sezoniera, marfa ramasa la sfarsit se arunca, se vinde la pret de lichidare de stoc sau se poate vinde in sezonul urmator. Dumneavoastra decideti.

Daca nu ati facut niciuna din operatiile de mai sus inseamna ca, scriptic, marfa este in stoc si, la inceperea noului sezon, raportul de gestiune are valoarea marfii ramase la sfarsitul sezonului precedent.