Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc

Buna ziua!Daca sunt in ccc si ma intorc la munca intru in stimulent si daca la munca nu mi covine pot reintra in ccc!
Da, puteti reveni in CCC.
Buna seara, va rog o lamurire:
Dacă fiind in ccc demisionez de la locul de munca unde aveam activitatea suspendată, ma angajez altundeva, suspend indemnizatia si primesc stimulentul.. dupa 3 luni trebuie sa mă întorc acasa, mai pot relua ccc-ul si indemnizația? Multumesc !
In speta, raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor,
art.12
....
(3) Acordarea indemnizației pentru creșterea copilului sau, după caz, a stimulentului de inserție se face la cererea scrisă a persoanei îndreptățite, ori de câte ori aceasta solicită, cu respectarea condițiilor prevăzute de ordonanța de urgență.
.....