Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident traseu. Concediu medical
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident traseu. Concediu medical

Buna ziua.
Am suferit un accident de traseu, in timp ce ma intoarceam de la serviciu. Am cazut de pe bicicleta si mi-am fracturat degetele mari la ambele picioare (menționez că eram pe o alee in parc. deci nu a fost nevoie de politie și acesta era traseul meu). M-am prezentat la UPU Floreasca si am primit 5 zile de concediumedical cu plata 100%, cod diagnostic de spital 928 (fractura falanga I) si 21 zile repaos pe scrisoarea medicala cu prelungire concediu medical de la medicul specialist. Am obținut de la medicul specialist prelungire dar cand am mers la societate mi-au comunicat ca acest cod est leziuni si nu am decat 75% plata pentru cele 16 zile ramase. intrebari
1. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a putea fi considerat accident de traseu si sa primesc plata de 100% la concediul medical? Mentionez ca eu am informat societatea printr-un email despre accident a doua zi dimineata. si am si inaitat o declaratie asa cum s-a intamplat evenimentul dupa 5 zile de la producere.societatea nu a actionat in nici un fel.
2 dacă codurile de diagnostic sunt diferite intre UPU și CNAS? 928 la spital este fractura falanga iar la societate mi-a psus ca este leziuni si altele?
3. daca prelungirea de concediu de 16 zile poate fi modificată (cod indemnizatie 01 și cod diagnostic 928 initial) in accident de traseu?
4. Ce pasi trebuie sa urmez pentru demonstra ca a fost un accident de traseu?
multumesc o zi buna
Spitalul nu are de unde sa stie ca e vorba de accident de munca ( accident de traseu) si elibereaza concediul medocal conform afectiunii.
In urma stabiliri ca a fost vorba de accident de traseu ( cercetarea evenimentului ( cu tot ce presupune asta)- accidentului si stabilirea exacta a tipului de eveniment, adica daca e vb. de accident de munca sau nu ) se poate modifica codul de indemnizatie si primi restul de banii.
Nu este problema dvs. sa schimbati codurile pe certificatele medicale. Este obligatia angajatorului/ comisiei de cercetare eveniment daca acesta se incadreaza ca AM, in caz contrar firma nu va putea sa completeze formularul FIAM si sa faca raportare la ITM.
Concediul medical se calculeaza in baza Ordinului MS nr. 15/2018.
Urgentele medico-chirugicale, cod indemnizatie 06, se platesc 100%, primele 5 zile lucratoare.
Pentru boala obisnuita (cod indemnizatie 01), se plateste cu 75%, zilele in continuarea codului 06, din fondul CASS - casa de sanatate.
Pentru accident de traseu (cod indemnizatie 02), se plateste 80%, zilele in continuarea codului 06, din Fondul pt accidente de munca - Casa de pensii teritoriala.
Dumneavostra nu veti primi plata concediului medical 100% decat primele 5 zile lucratoare, indiferent de situatie, apoi 80% (in cazul in care se stabileste ca ati suferit in accident de munca de traseu), sau 75% (pentru boala obisnuita).
Indiferent de situatie, plata concediului medical se calculeaza in functie de stagiul de cotizare din ultimele 12 luni la brutul dvs,. din care se scade doar contributia pentru pensii (nu si contributia la sanatate, nici impozit). Veti primi mai multi bani net, decat daca ati fi lucrat :)
B ziua.
multumesc pt raspuns. Stiam ca primele 5 zile sunt platite cu 100%.atunci cand CM ESTE ELIBERAT DE URGENTE, dar prelungirea de 16 zile pe 02 ar 5rebuie sa fie de 100-80% din salariu.
Fiind vorba de un accident de munca de traseu, plata incapacitatii de munca se face cu respectarea prevederilor Legii nr. 346/ 2002 republicata in 2009 astfel:
SECŢIUNEA a 3-a
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă
ART. 32
(1) Asiguraţii beneficiază de o indemnizaţie pe perioada în care se află în incapacitate
temporară de muncă în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale.
(2) În cazul bolilor profesionale sau al accidentelor de muncă, certificatul medical se
vizează în mod obligatoriu, prin grija angajatorului, de direcţiile de sănătate publică judeţene
şi a municipiului Bucureşti, respectiv de casa teritorială de pensii în a cărei rază se află sediul
angajatorului sau domiciliul asiguratului.
ART. 33
(1) Cuantumul indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă reprezintă 80% din
media veniturilor salariale brute realizate în ultimele 6 luni anterioare manifestării riscului.
(2) În cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 6, cuantumul indemnizaţiei pentru incapacitate
temporară de muncă reprezintă 80% din media venitului lunar asigurat din ultimele 6 luni
anterioare manifestării riscului.
(3) Cuantumul indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă în cazul urgenţelor
medico-chirurgicale este de 100% din media venitului lunar asigurat din ultimele 6 luni
anterioare manifestării riscului.
ART. 34
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă în cazul accidentului de muncă sau
al bolii profesionale se suportă în primele 3 zile de incapacitate de către angajator, iar din a 4-
a zi de incapacitate, din contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli
profesionale.
ART. 35
Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este de 180 de
zile în intervalul de un an, socotită din prima zi de concediu medical.
ART. 36
(1) În situaţii temeinic motivate de posibilitatea recuperării medicale şi profesionale a
asiguratului medicul curant poate propune prelungirea concediului medical peste 180 de zile.
(2) Medicul asigurătorului poate decide, după caz, prelungirea concediului medical pentru
continuarea programului recuperator, reluarea activităţii în acelaşi loc de muncă sau în alt loc
de muncă ori poate propune pensionarea de invaliditate.
(3) Prelungirea concediului medical peste 180 de zile se face pentru cel mult 90 de zile, în
funcţie de evoluţia cazului şi de rezultatele acţiunilor de recuperare, conform procedurilor
stabilite de CNPAS.
ART. 37
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă datorată accidentelor de muncă şi
bolilor profesionale se acordă pe baza certificatului medical eliberat conform dispoziţiilor
legale.
ART. 38
În situaţia în care medicul expert al asigurărilor sociale din sistemul public de pensii decide
încadrarea într-un grad de invaliditate, indemnizaţia se va acorda până la sfârşitul lunii
următoare celei în care s-a dat avizul de pensionare, fără a se depăşi durata maximă de
acordare a concediului medical, prevăzută la art. 36.