avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnarea produselor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnarea produselor

Buna ziua!
Am cumparat un telefon de la Pcgarage comanda online cu ridicare de la sediul lor si dupa 5 zile am completat formularul de returnare a produselor si am primit raspunsul ca solicitarea a fost respinsa.
mi-au invocat ca au termen de 48h politica magazinului si nu are nicio legatura cu o.g. 34/2014.
Ce e de facut?
Multumesc!...
Cel mai recent răspuns: Bossde_Boss , utilizator 13:44, 19 Iulie 2019
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
OG 34 se refera la contactele la distanta, in care consumatorului i se livreaza produsul acasa fara sa-l fi vazut/ testat, oricate poze/ filme i-a prezentat furnizorul..
din nefericire nu e cazul dvs, si iata de ce:
dvs ati ridicat produsul din magazinul furnizorului unde ati vazut produsul si ati cerut sau ati fi fost indreptatit sa cereti verificarea modului de functionare, caracteristici, etc. indiferent daca ati platit in prealabil sau ati platit la ridicarea produsului, o parte esentiala a contractului, predarea bunului nu corespunde legii invocate de dvs.
poate parea un detaliu, insa din punct de vedere legal e suficient pentru ca sa fiti refuzat.
toate acestea sunt valabile in cazul in care ati cumparat ca persoana fizica.
Ultima modificare: Joi, 18 Iulie 2019
adriandimitriu, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca are vicii de functionare, atunci mergeti pe garantia produsului.
Daca e vorba doar de retur din motive personale, acest lucru nu se poate,conditiile pc garage-ului fiind legale in aceasta privinta.
Ultima modificare: Vineri, 19 Iulie 2019
Alexandru Andreescu, utilizator
Mulțumesc frumos!
Acum am înțeles.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare smartphone ConsTMD ConsTMD Vreau sa stiu daca am baza legala sa returnez un smartphone achizitionat online de pe Pcgarage.ro. Am achizitionat un smartphone pe 7 noiembrie si am ... (vezi toată discuția)
Retur laptop alexph27 alexph27 Buna seara. Am cumparat pe data de 7.11.2017 un laptop de la pc garage. Astazi in data de 17.11.2017 am facut cerere de retur deoarece hardul se misca foarte ... (vezi toată discuția)
Garanție și politică retur produs cumpărat online toolsboy toolsboy Se da următoarea speță. Un cumpărător achiziționează un produs de la un magazin online. Produsul nu funcționa la primirea coletului. Cumpărătorul ... (vezi toată discuția)