Forum Discuţii juridice Executare silită Mi s-a pus poprire pe cont de către ANAF pentru o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Mi s-a pus poprire pe cont de către ANAF pentru o sumă din anul 2009, iar banca a virat banii. Am posibilitatea să contest invocând prescripția?

Buna ziua. Mi s-a pus poprire pe cont de catre ANAF pentru o suma din anul 2009. Banca fara acordul meu a virat banii. Am fost la ANAF si dupa lungi insistente mi-au dat somatia si titlu executoriu . Titlu din 2009 somatia 2010. Eu nu am primit nimic acasa . Am posibilitatea sa contest invocand prescriptia? Si daca da pot cere si returnarea sumei de bani ? De asemenea vreau sa depun si o plangere penala impotriva celor care au incalcat legea . Multumesc .
Manuela Rășină, administrator
Daca credeti ca a intervenit prescriptia depuneti contestatie la.executare.
Este posibil.sa aveti dreptate.
Plangere penala nu are sens sa depuneti.
Multumesc mult .
Contestație la executare și întoarcerea executării silite este soluția pentru acest caz.

Să le cereți și dobânzi fiscale.

Nu va gratiti sa cereti intoarcerea executarii deoarece trebuie sa si timbrati si aveti apoi posibilitatea de a cere daca castigati pe contestatie.
Buna ziua .Banca este un executant de popriri pe baza legala si daca gaseste bani in cont ea nu intreaba , ea executa pentru ca in contractul incheiat cu dumneavoastra ii acordati acest drept ANAF nu mai trimite nimic acasa pentru ca a implementat SPV si acolo trimite toate actele , daca aveti SPV , ANAF te trimite sa verifici posta electronica si chiar daca nu exista acea executare o trimite de indata ce plecati de la sediu ,si din experienta cam greu sa invoci prescriptia pentru ca ANAF publica oficial la inceputul anului lista cu datornici o lista de sute de mii de contribuabili care ori nu stiu ori nu verifica ,Eu va doresc succes in lupta cu ANAF si va rog sa ne tineti la curent cu ce ati rezolvat , cu stima