Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

poate ca un parinte (in lipsa celuilalt,decedat) sa doneze imobilul doar unuia dintre copii(sunt 5 frati)?
Manuela Rășină, administrator
Nu tot imobilul ci dar cota sa parte ideala din bun. Donatia nu trebuie sa incalce rezerva succesorala a descendentilor rezervatari.
Daca imobilul este bunul propriu al parintelui in viata, da, poate.
Numai daca s-a procedat la dezbaterea succesorala, cota-parte ideala, abstracta,matematica din dreptul de proprietate poate fi instrainata.

Succesiunea este deschisa prin moarte.( acela este momentul transmiterii patrimoniului defunctului ).

Ulterior, drepturile succesorale se stabilesc prin procedura dezbaterii succesorale , stabilindu-se , asadar, cotele-parti din dreptul de proprietate, bunurile din masa succesorala, calitatea de succesor.

Totodata, trebuie efectuate masuratori cadastrale, precum si realizata intabularea, pentru opozabilitate fata de terti.

Nu este obligatorie sistarea starii de coproprietate prin partaj.

Insa potentialul cumparator trebuie sa accepte aceasta stare.

Transferul dreptului de proprietate poate imbraca forma donatiei ori a vanzarii -cumpararii, in functie de manifestarea de vointa a dvs.

Neintelegerile intre comostenitori sunt transate de instanta de judecata.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat