avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

poate ca un parinte (in lipsa celuilalt,decedat) sa doneze imobilul doar unuia dintre copii(sunt 5 frati)?
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu tot imobilul ci dar cota sa parte ideala din bun. Donatia nu trebuie sa incalce rezerva succesorala a descendentilor rezervatari.
Daca imobilul este bunul propriu al parintelui in viata, da, poate.
Numai daca s-a procedat la dezbaterea succesorala, cota-parte ideala, abstracta,matematica din dreptul de proprietate poate fi instrainata.

Succesiunea este deschisa prin moarte.( acela este momentul transmiterii patrimoniului defunctului ).

Ulterior, drepturile succesorale se stabilesc prin procedura dezbaterii succesorale , stabilindu-se , asadar, cotele-parti din dreptul de proprietate, bunurile din masa succesorala, calitatea de succesor.

Totodata, trebuie efectuate masuratori cadastrale, precum si realizata intabularea, pentru opozabilitate fata de terti.

Nu este obligatorie sistarea starii de coproprietate prin partaj.

Insa potentialul cumparator trebuie sa accepte aceasta stare.

Transferul dreptului de proprietate poate imbraca forma donatiei ori a vanzarii -cumpararii, in functie de manifestarea de vointa a dvs.

Neintelegerile intre comostenitori sunt transate de instanta de judecata.


Succes!
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de donatie cristina2488 cristina2488 as avea si eu o intrebare daca se poate. mama a fost casatorita in trecut cu un barbat cu care are 2 copii, majori amandoi, ulterior au divortat, si s-a ... (vezi toată discuția)
Clarificare termen ''coproprietar'' silentk6 silentk6 Am cautat informatii in legea cu privire la vanzarea terenurilor agricole, in cele 2 link-uri de mai jos, dar nu scrie nimic de cei care detin cote indivize ... (vezi toată discuția)
Mostenire AdiEmaDeni AdiEmaDeni Buna ziua ,numele meu este Adriana.Parinti mei detin o casa si mama a murit de curand.Mai am o sora iar Tata doreste sa mi doneze mie parte lui fara .ca sora ... (vezi toată discuția)