Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de urmas

Intr-o familie au fost: sotul cu venit din salariu la privat si pensie, sotia incadrata la primarie ca ingrijitor la unui copil major cu sindrom Down si copilul cu pensie de handicap pentru sindrom. Sotul a murit in timpul serviciului dar nu din cauza serviciului ci din cauze de boala.. Sotia sau copilul pot beneficia de pensie de urmas?
Soția va putea beneficia de pensie de urmaș, la bătrânețe, când va împlini vârsta standard de pensionare. Acum este salariată, din ce spuneți are salariu de asistent personal.

Copilul poate beneficia de pensie de urmaș după tatăl său până la vârsta de 18 ani. Dacă va continua studiile, pensia de urmaș i se poate prelungi până la 26 de ani.
Dapix, utilizator
Multumesc! Din ce inteleg eu de pe net copilul va beneficia oricum de pensie de urmas pentru ca este intr-un grad de handicap. Nu stiam de sotie!